Mnogi potpuni izvori proteina su hrana prilagođena deci, koja se može uključiti u njihov ishranu kada postanu dovoljno stari.

Koji su najbolji izvori proteina za bebe i decu? Foto: Freepik
Proteini su neophodni u bebinoj i dečijoj ishrani, jer podržavaju zdravlje ćelija, tkiva i organa kako dete raste.
Neki izvori proteina smatraju se potpunim, dok druge treba kombinovati sa hranom koja takođe sadrži proteine. Na primer, testenine se ne smatraju potpunim proteinima, ali u kombinaciji sa graškom ili pasuljem, smeša ove dve namirnice postaje kompletan protein.
Mnogi potpuni izvori proteina su hrana prilagođena deci, koja se može uključiti u njihov ishranu kada postanu dovoljno stari.
Izvori proteina za bebe i decu:
Jaja
Jaja se smatraju kompletnim proteinima, a žumanca se mogu pasirati i dati bebi kao deo zdrave ishrane. Belance treba izbegavati do prvog rođendana. Ako su alergije na jaja prisutne u porodici, treba voditi računa o uvođenju jaja pažljivo pazeći na simptome alergije.
Žumance umešano u pirinač ili testenine ili posluženo sa tostom pruža laganu užinu ili glavno jelo za decu.
Pročitajte i: Jaja pomažu rast dece i sprečavaju pothranjenost u siromašnim sredinama
Piletina
Piletina ima blaži ukus od drugog mesa i dobar je izvor kompletnih proteina koje beba može da jede. Piletina treba da bude isečena na male kockice kako bi se sprečilo gušenje. Pečenje i kuvanje piletine su tehnike kuvanja koje ne dodaju nepotrebne masti i kalorije u bebinu ishranu.
Piletina se može kombinovati sa seckanom testeninom ili poslužiti u čistom obliku uz neko povrće na pari.
Mlečni proizvodi
Proteina ima u izobilju u mlečnoj hrani, poput mleka, jogurta i sira. Beba treba da ima 8 meseci pre uvođenja sira, a mlečne proizvode treba potpuno izbegavati ako se sumnja na alergiju. Bebe mlađe od 1 godine i dalje treba da piju adaptirano mleko ili majčino mleko koje obezbeđuje proteine.
Posle 1. godine dete može da pije kravlje mleko, koje je dobar izvor kompletnih proteina. Jogurt i sir mogu se poslužiti kao međuobrok ili kao deo zdravog obroka kako bi se zadovoljile potrebe beba za proteinima tokom dana.
Pročitajte i: Najnovije studije: Zašto je jogurt ključan za jačanje imuniteta
Žitarice
Bebama koje su suviše male za konzumiranje krupne krute hrane, žitarice za odojčad pomažu u zadovoljavanju potreba za proteinima. Treba tražiti žitarice za odojčad sa visokim sadržajem proteina. Žitarice pomešane sa majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom su način da u bebinu ishranu uvedete kompletne proteine.
Žitarice za odojčad se obično preporučuju kao prva čvrsta hrana i obično ne predstavljaju alergiju za većinu novorođenčadi.
Voće ili povrće pomešano sa žitaricama često čini ovaj obrok ukusnijim i uz to pojačava unos vitamina i minerala.
Pročitajte i: Za najzdravije mališane: Lista supernamirnica za bebe
Autor: Tamara Nikoličić
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Prijavite se za novi besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, podstičemo...
Prijavite se za besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem - Lepim Brkom, podstičemo...
Kako smo u našoj kući rešili problem probirljivosti u jelu
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Pre nego što sam dobila decu, naravno, imala sam samopouzdanje i roditeljsko umeće i mudrost jer sam kao psiholog i kao neko ko...
Dr Perišić: Pileća džigerica zdrava za decu, ostale pune teških metala
Pojedini nutricionisti pileću džigericu nazivaju čak i otrovom zbog visokog sadržaj holesterola i masti, dok oni starijeg kova tvrde da je odlična za krvnu sliku i da je treba davati...
Nema komentara.