Logopedi: Čija je briga dete koje još nije razvilo govor?

Logopedi u Srbiji su odlučni da se u 2018. godini snažnije bore za svoj status i usvajanje Zakona o logopedskoj delatnosti

Deca roditelja koji nemaju finansijskih mogućnosti za logopedske tretmane u privatnoj praksi ostaju bez blagovremene podrške, a posledica propuštene adekvatne terapije neminovno rezultira daljim poteškoćama u savladavanju školskih veština, a što dalje stvara idealnu predispoziciju za frustracije i dalja neprilagođena ponašanja.

Zbog svega ovoga, logopedi u Srbiji su odlučni da se u 2018. godini snažnije bore za svoj status i usvajanje Zakona o logopedskoj delatnosti koji bi uredio ovu profesiju na dobrobit, pre svega dece i roditelja u Srbiji

Ovo je konstatcija Udruženja logopeda Srbije, koja se oglasila saopštenje, a u vezi sa potrebom hitnog usvajanja Zakona o logopedskoj delatnosti.

“U Srbiji se teško može utvrditi čija je briga dete koje još nije razvilo govor ili ga razvija otežano. Izgleda da je do toga stalo jedino roditeljima koji su spremni da odvoje poslednju paru tražeći pomoć u privatnom sektoru, svesni rizika propuštene rane intervencije i rehabilitacije”.

Ministartsvo se proglasilo nenadležnim

Roditelji čija su deca opterećena nekim od razvojnih poremećaja kao mucanje, disfazija, artikulacija, često ne dobijaju adekvatan tretman za svoje dete u državnim institucijama. Ukupan broj logopeda zaposlenih u obrazovnim, zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite u Srbiji iznosi svega 350. To znači da jedan logoped pokriva više od 20. 000 stanovnika što Srbiju svrstava na dno lestvice evropskih standarda.

Udruženje logopeda Srbije se više puta tokom 2017. godine obraćalo predstavnicima Ministarstva zdravlja sa molbom za otpočinjanje procesa uređivanja logopedske delatnosti, a u odgovori koji je stigao jasno je naznačeno da se ovo ministarstvo smatra nenadležnim za logopede. Istim odgovorom Udruženje je upućeno na Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja koje nas je, u svom odgovoru obavestilo da logopedska delatnost trenutno nije u prioritetima prosvete.

Izvor: Jugmedia

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Da li je „snus“ droga i zašto je popularan među tinejdžerima?

Nikotinske vrećice, poznate kao snus, postaju sve popularnije u Srbiji, a posebno među mlađim generacijama.

Svetski dan devojčica 2024 – Vizija devojčica za budućnost

Svetski dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra sa ciljem da se podigne svest o problemima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta

Da li vaše dete razvija narcističko ponašanje

Da li dete ima elemente narcisoidnosti ili je to normalna razvojna faza?

Beba spava samo kada je držite: Evo šta možete da uradite

Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite.

Kostimi za Noć veštica koje možete da napravite za 10 minuta

Bilo da volite ili ne volite Noć veštica, istina je da deca širom sveta, uključujući i našu zemlju zaista obožavaju ovaj dan. Iako odrasli uglavnom preispituju svrhu ovog dana i poreklo obeležavanja, za decu dan u kostimima zvuči sjajno.

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

  1. Web sajt vam je zaista odličan, može se pronaći dosta zanimljivih i korisnih stvari. Kada smo već kod logopeda, spomenul bih logoedukativnicentar.rs odnosno Vesnu logopeda kao vrsnog stručnjaka. Ukoliko Vam je potreban logoped kontaktirajte je, verujte, govorim vam iz iskustva. Napominjem da je za svaki savet možete potpuno besplatno kontakrirati, divna žena!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img