Iako su naučnici odbacili ideju o urođenom talentu, ona je i dalje veoma prisutna u svakodnevnom životu i utiče na ponašanje ljudi.
Žene u SAD čine polovinu profesora biologije i neuronauke, ali manje od trećine profesora filozofije. Zašto je tako? Da li muškarci imaju predrasude prema ženama filozofima, ili one ne žele da se time bave? Ima li među filozofima više predrasuda nego molekularnim biolozima?
Poslednja studija objavljena u magazinu “Science” pruža nove uvide u stavove koji utiču na izbor profesije. Istraživači sa univerziteta Prinston i Ilinois proučavali su preko 1800 ispitanika – profesora i studenata iz 30 akademskih oblasti. Želeli su da saznaju koliko su ispitanici pripisivali svoj uspeh urođenom talentu, a koliko trudu.
Profesori filozofije, muzike, ekonomije i matematike smatrali su da je “urođeni talenat” važniji nego što su to mislile njihove kolege biolozi, neuronaučnici i psiholozi. A posledica ovih uverenja, kako su istraživači zaključili, jeste da je u oblastima u kojima se više veruje u talenat – manje žena i afroamerikanaca.
Pogledajte sajt:
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=03&dd=26&nav_id=973092
Pa dajte komentar!