Godi Keler, norveški pedagog: Škola priprema decu za sledeći ispit, ali ne i za život

Dete koje je često testirano, a ne postiže dobre rezultate, gubi samopouzdanje. To je mnogo veći problem nego loše ocene.

Brojke ubijaju duh

Pedagogija je umetnost motivisanja, više puta ponavlja Keler koji podučava odrasle kako da decu motivišu, kako “lenčine” i “neradnike” da nateraju da zablistaju i prepoznaju u čemu su dobri. “Ako dete ne pokazuje dobar uspeh na školskim ispitima, svaki novi test koji dobije u školi za njega je jedino stres, a poruka koju čuje je da nije dovoljno dobar i pametan. Školi je bitno da ima statistiku, brojčane pokazatelje, sistem insistira na tome. Dete koje je često testirano, a ne postiže dobre rezultate, gubi samopouzdanje. To je mnogo veći problem nego loše ocene. Još ako je učenik zaigran, nemiran, nedovoljno koncentrisan, često će da dobije i nekakvu dijagnozu, recimo ADHD ili nešto slično, jer tad, s dijagnozom, više ne kvari regularnu statistiku, već postaje deo neke druge, specifične statistike.

Pročitajte i: 12 Gandijevih misli o obrazovanju

U školi nema individualnog pristupa, pojedinci koji se ne uklapaju u sistem tretiraju se gotovo kao smetnja. U školi ne postoji kultura poverenja već klija kultura straha, a strah ne ide za tim da traži pojedinačna rešenja za svako dete, već da svako dete što pre natera da se uklopi u sistem”, govori Keler. “Na neku decu testovi i ispiti odlično deluju. Na mnogu ne. I u Hrvatskoj sam pitao nastavnike koliko često vide da loša ocena bude podsticaj, da dete koje dobije lošu ocenu kaže: “E, sad ću ja to bolje”, pa onda stvarno radi i dobije bolju ocenu. Loše ocene uglavnom demotivišu. Ako loša ocena može da motiviše dete, onda ima smisla. Ali, ako vidite da mu to ruši samopouzdanje, onda morate naći drugi način. A drugačiji način je da tražite koje su mu jake strane, razmislite kako da ga ohrabrite i podstaknete da se razvija u nekom području gde je dobar. Tu roditelj može da uradi više od učitelja.

Pročitajte i: 20 najmudrijih citata Duška Radovića o školi

Podrška roditelja

Najgore je kad dete koje je u školi dobilo lošu ocenu i poruku da ne valja, takva ista atmosfera čeka i kod kuće. Deca koja u školi nisu bila dobri učenici, ali su postali zadovoljni i uspešni ljudi, to su deca koja su imala roditelje koji su ih podržavali i koji su im govorili da u njih imaju poverenja. Roditelji bitno utiču na stvaranje samopouzdanja, to je njihov zadatak, a ne da budu produžena ruka demotivišućeg školskog sistema.”

 

Izvor: Jutarnji list

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Drugačiji pristup alergijama i atopijskom dermatitisu kod beba i dece

V Kongres alergologa i kliničkih imunloga Srbije „NOVINE U DIJAGNOSTICI I TERAPIJI ALERGIJSKIH BOLESTI DECE I ODRASLIH“

Pogled iz drugog kuta (drugog u odnosu na “patiku”) i užasno dugačak tekst o tome

Despić je u svojim nastupima eksplicitan, grub, sirov, arogantan no izvan bine je komunikativan i neratoboran, čak simpatičan. I za poantu posebno važno, oženjen (godinama) i vrlo uvažavajućeg ponašanja prema vlastitoj ženi

Kad se ‘nemoj nikad prvi da udariš’ pretvori u ‘udri ga, nećeš valjda da pustiš da te bije’

Ako se još ipak nadate da ovaj svet ima neke šanse, da našoj deci moramo da ostavimo mnogo bolje uslove od onih u kojima smo mi živeli, morate da prestanete da NEMORALOM VASPITAVATE.

U istoj sekundi se dešavaju i najčudesnije i najstrahotnije stvari na svetu

...Poklanjajte Sve od sebe što imate...  Jer će vam se Sve(T) i dati...

Psiholog: Prag otvorenog pokazivanja agresivnosti je pomeren toliko da ako vičeš nisi agresivan, sve dok nekog ne ubiješ

Veliki problem na našim prostorima je što ljudi nemaju sposobnost empatije, saosećanja i ulaženja u “tuđe cipele”. 

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img