Pravoslavno majčinstvo i više dece: kako ostati psihički čitava

Ništa više nije isto: ni predškolske ustanove, ni škole, niti ima opšte prihvaćenog društvenog sistema vrednosti niti ideologije, struktura porodice je bila drugačija (najviše dvoje dece sa povećom razlikom među njima), niti je radno vreme isto.

Piše: Elena Fetisova

Život i predstave o životu

O porodicama sa više dece je u pravoslavnim sredstvima informisanja prihvaćeno da se piše „paradno“ u određenoj meri. To je razumljivo: verujući novinar oseća nešto poput strahopoštovanja prema „rekordno višedetnima“ („To su ljudi! Oni mogu! I kako se samo nose sa tim!“) i iskreno prenosi ovo osećanje čitaocu. Roditelji sa više dece ne govore suviše detaljno o teškoćama jer veliki broj dece vrlo brzo dovodi osobu do shvatanja da se najveći deo problema krije u njoj samoj, u njenim nedostacima a ne u brojčanim pokazateljima porodice. Sledstveno, roditelji ne plaše čitaoca problemom imanja više dece, shvatajući da su iste teškoće vrlo verovatne i sa jednim detetom. Ostaje im samo da podele svoju radost koje takođe – ima.

- Advertisement -

Međutim, čak i u sopstvenom iskustvu sam se susretala sa pojavom da sam tekstove o životu porodica sa više dece koje sam pročitala u mladosti, jako pozitivne, nakon dobijanja sopstvene porodice doživljavala sa senkom lake ironije. Dugo sam se, na primer, sećala izjave iz jednog intervjua: „Mama se ne deli na troje“, to jest, što više dece u porodici, to manju međusobnu ljubomoru deca osećaju. Zabavno je sada u sopstvenoj porodici posmatrati svakodnevne pokušaje podele mame na tri dela u bukvalnom smislu ove reči. Avaj, imam samo dva krila a pri čitanju knjige sva tri deteta neizostavno žele da sednu pored mame. Ako staviš jedno dete na koleno, moraš da staviš i ostale. I probaj da im objasniš da mama nije pauk.

Nedavno sam u komentarima na jedan tekst o porodici sa više dece videla gnevne i gorke reči oca sa više dece (šestoro ili sedmoro!) da su ga „namamili“ u imanje više dece, stvarajući sliku koja se u praksi pokazala kao isuviše teška realnost. I iako se dalje ispostavilo se da „svakodnevna realnost“ komentatora ima mnogo bolje uslove u kojima potpuno normalno i zahvalno mogu da žive i druge porodice, ovaj otac se može razumeti. Ipak, određene izazove – pre svega za psihičku ravnotežu roditelja – višedetna porodica može ponekada da nosi.

„Jedna mama se kajala što je ona takva nikakva: grešna, lenja i „praskava“ majka, dok sveštenik koji je ispovedao sluša, sluša i govori: „Matuška, a šta misliš da piješ malo vitamine, a?“

I tu, sa jedne strane može kratko da se rezimira: pokajte se i bićete srećni! U suštini je to tačno jer se većina problema pretvara u ništa tamo gde postoji svagdašnja čvrsta nada na Gospoda i spremnost da se postavljaju zahtevi samo u odnosu na sebe a ne i na ljude oko nas. Međutim, pošto daleko da smo svi došli u meru rasta, na primer, svete Julijanije Lazarevske, treba da priznamo da u praksi u roditeljskom životu postoje teškoće ne samo duhovne, već i psihofizičke prirode.

Jedna mama se kajala što je ona takva nikakva: grešna, lenja i „praskava“ majka, dok sveštenik koji je ispovedao sluša, sluša i govori: „Matuška, a šta misliš da piješ malo vitamine, a? Nemoj da se smeješ, ozbiljan sam. Da, ima i samoopravdanja. Ali u ovom slučaju kod tebe je pre svega umor. Uzmi ih…“

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img