Učtivost i erudicija
Pravi aristokrata je mogao drugoj osobi svog ranga svašta da kaže, čak i da ga „vređa“ ali je to moralo biti „lepo upakovano“. To je zahtevalo da osoba bude dobro potkovana, načitana i da vlada jezikom. Osim toga, od plemstva se očekivalo i da ume da govori jezikom običnih ljudi. Ako bi se zatekli okruženi svojom poslugom ili na pijaci, od aristokratije se očekivalo i da popriča, pa čak i da se našali sa svojim podanicima.
Postojala je zato jedna vrlo tanka linija između učtivosti i vulgarnosti, ali nju pravo plemstvo nikada nije prelazilo. Odlazivši previše na jednu ili drugu stranu, osoba bi pokazivala ili da je preterano ceremonijalna ili da je bezobrazna i neprijatna. Ova suptilnost leži u činjenici da fino vaspitana osoba zna kad i kako sme i mora da zanemari pravila bontona, a kada to nikako nije prihvatljivo.
Od mladih aristokrata se očekivalo da mnogo čitaju, kako bi postigli navedene vrline. Zato danas ponudite detetu odlazak u biblioteku kad god ono počne da negoduje i da se žali. Možda vaše čedo otkrije tamo jedan čitav novi, bogati svet…
Izvor: Sputniknews.som