Majkl Polan je američki pisac, novinar, aktivista, autor knjiga o ishrani i nutricionizmu, poznat po krilatici: Jedite hranu. Ne previše. Uglavnom biljke. Veliki je protivnik tzv. zapadnog načina ishrane, tj. prehrambene industrije i nutricionizma i smatra da je savremeni način života uništio socijalni i društveni značaj obroka u krugu porodice i prijatelja, a da se tom načinu jedenja treba vratiti jer on ima mnogo širu funkciju od samog konzumiranja hrane.
Kako izgleda zdrava ishrana? Izdvojili smo 20 saveta koji će vam biti dobar orijentir ukoliko želite da promenite način ishrane svoje porodice i poboljšate svoje zdravlje i zdravlje svoje dece.
1. Slušajte svoj instinkt. Većinu onoga što bi valjalo da znamo o tome šta treba jesti već nam je uglavnom poznato, ili nam je bar nekada bilo poznato dok nismo dopustili da nam stručnjaci za ishranu i reklame pomute veru u zdrav razum, tradiciju, suvisle dokaze, kao i u mudrost naših majki i baka.
2. Ne verujte previše novim naučnim otkrićima. Većina nutricionističkih saveta koje smo dobili u poslednjih pola veka (naročito savet da masnoće u ishrani zamenimo ugljenim hidratima) zapravo su nas učinili manje zdravim i neizmerno debljim.
3. Klonite se etiketa. Generalno je pravilo da je mnogo lakše nalepiti medicinsku etiketu na kutiju slatkih pahiljica nego na živ krompir ili šargarepu, sa izopačenim rezultatom da najzdravija hrana u supermarketu tiho sedi na rafovima, dok nekoliko rafova dalje prerađene namirice vište od novopečenih oznaka „zdravo, napravljeno od celih zrna“.
4. Kupujte na pijaci. Hrana iz prodavnice je hrana koja je napravljena sa namerom da duže traje i da se transportuje daleko, a najsigurniji način da se ona učini čitavom i nekvarljivom jeste da se iz nje odstrane hranljivi sastojci.
5. Jedite hranu. Obična, prava hrana još uvek postoji, uzgaja se, čak se povremeno i prodaje u supermarketima, a to je upravo ono što bi trebalo da jedemo.