Nekada je neke stvari stvarno potrebno znati pre nego što se nađete u situaciji u kojoj ćete biti više zbunjeni nego iskusni, kao što je vaspitanje trogodišnjaka.

Kada je u pitanju trogodišnje dete, neke stvari stvarno je potrebno znati na vreme…
Obično se kaže da su klinci u tom uzrastu najslađi, ali i nekako najzahtevniji. Iako ni oni sami ne znaju koliko su mali, koliko veliki, zavisno od situacije znaju se pokazati kao pravi mali mudraci. A onda opet, već sekundu kasnije, iznenade time koliko su zapravo još uvek mali. Iako govorimo o trogodišnjacima ovo je u stvari faza koja počinje oko druge godine i traje sve do pete – dobre tri godine u kojima bi roditelji zaista trebali znati važne stvari koje se tiču njihove dece.
Koliko reči treba da znaju trogodišnjaci
A da je to tema koja okupira mnoge roditelje dokazuje i dr. Tovah P. Klein koja se već dugih 20 godina bavi proučavanjem upravo dece ovog “slatkog” uzrasta i na tu je temu već objavila nekoliko knjiga. Izdvojili smo nekoliko saveta koji će vam pomoći da razumete vaše trogodišnje dete i shvatite zašto nas upravo deca ovog uzrasta najviše izbacuju iz ustaljenog ritma brige, stege i ljubavi.
Trogodišnje dete još uvek nema osećaj za vreme
Ovo verovatno zna svaki roditelj koji je bar jednom (ili puno puta) doživeo da ga dete jednostavno ne posluša kada se kaže “idemo odmah”, “Moramo sada da idemo!”, “SADA je vreme za spavanje” i slično.
Razlog zašto klinci u ovom uzrastu ne mare za takva požurivanja jeste taj što njihovi mozgovi još uvek nisu toliko razvijeni da razumeju pojam vremena. Oni jednostavno žive samo u sadašnjosti i još uvek se vode sopstvenim impulsima vremena. A zna se da kada nešto žele – to žele sada, isto kao što baš sada ne žele da poslušaju svoje roditelje jer im njihovo požurivanje jednostavno – ne odgovara.
46 razloga zbog kojih jedan trogodišnjak odlepi
Ali, kako je svaku veštinu moguće ubrzati sistematskim ponavljanjem – tako se i ovaj pojam o vremenu može brže naučiti ako dete planski podsećate na njega – “za pet minuta krećemo, igraj se još malo sada pa ćemo onda na spavanje” i slično.
Za njih je sada najvažnija moć kontrole
Deca uče i kopiraju roditelje, a u ovoj fazi života postaju svesni koliko toga roditelji kontrolišu pa se i ona jako rado igraju odraslih na način da pokušavaju da nametnu svoju kontrolu. To se najbolje vidi u primerima onoga šta žele, odnosno ne žele da obuku, hrani koju žele ili ne žele da jedu, a mnogi bi vrlo rado kontrolisali i vreme odlaska na spavanje, vreme odlaska na toalet, na kupanje. To su, primetili ste, sfere u kojima vam deca sada stvaraju najviše problema.
Trogodišnjakinja majstor za slobodno penjanje
Da bi ih preduhitrili i ujedno pokazali da razumete njihovu želju za kontrolom, imajte keca u rukavu. Ako stalno imaju neke svoje fiks ideje vezane za oblačenje, dajte im malo slobode po tom pitanju. Čak ih možete podstaknuti i da sami biraju, na primer, kroz igru im dajte da odluče šta će prvo obući (kada vi već cupkate na izlasku iz stana) – cipele ili jaknu. Tako će ipak osetiti malo samostalnosti. Samo im nikako nemojte oduzeti baš svaku odluku – neka neke sitne stvari ipak postanu njihova stvar.
Za njih sreća nije samo sreća
Veliki broj roditelja se trudi da svoje dete čini srećnim – stalno, u ovom uzrastu puka i iskrena sreća nije ono što njima samima najviše treba. Umesto sreće, deca u ovom periodu ipak više žude za osećanjem sigurnosti. Neka vam to bude vodilja u svemu i znajte da će vaše dete u ovoj fazi života biti najsrećnije ako mu dozvolite da svet istražuje sigurno da ćete vi uvek biti uz njega.
Ne zvocajte im stalno – pustite ih da padnu i shvate sami
Moderne generacije roditelja previše brinu da detetu omoguće život bez padova i grešaka. Ali, kada deci ovog uzrasta krenete nadugačko i naširoko da objašnjavate zašto je nešto dobro, a nešto ne – ona to jednostavno neće shvatiti. Zato ih pustite da putem pokušaja i grešaka shvate sve to što pokušavate da im objasnite. Oni jesu mali, ali – ne zaboravite – praksa je uvek bila najbolja škola, a život je niz rizika koji nas vode napred i daju nam mogućnost da rastemo i napredujemo.
Izvor: NajboljaMamaNaSvetu
Detaljan vodič Svetske zdravstvene organizacije za razvoj dece do pete godine
Razvoj deteta po godinama: Od rođenja do šeste
Šta sve dete treba da radi u drugoj godini, mesec po mesec
Kako da poboljšate detetov intelektualni razvoj u prvih pet godina
Razvoj i vaspitanje deteta u prve četiri godine života
U kolikoj meri treba podsticati dete u razvoju?
Gedžeti usporavaju razvoj deteta (iz iskustva neurologa)
Razvoj govora: Ne treba da vežbamo, već da pričamo sa njima
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Nesiguran roditelj praktično poziva dete da preuzme kontrolu nad porodicom
Našle se tri porodice jednog vikenda da se prošetaju pa odvedu decu u bioskop. Usput svratili na igralište, deca se razjurila po spravama, neko se ljulja, neko ludira na vrtešci,...
Nisi ti više mali – Matija Bećković
Image by Artur Skoniecki from Pixabay NISI TI VIŠE MALI Nisi ti više mali Dogodine ćeš u školu Daj više budi čoek Alal mu majka Nisi ti više mali...
Vaspitanje u Nemačkoj: Stvarno mrzim što ovo radim, ali dete mora da nauči!
Američka autorka Sara Zaske je napisala knjigu o tome kako Nemci vaspitavaju svoju decu. Nemci konstantno rade na osamostaljivanju i osposobljavanju dece od malih nogu. „Kada god sam prokomentarisala kako...
Roditelji su dežurni krivci. Šta god da uradimo, “istraumiraćemo” dete.
Činjenica br. 1: Mi smo generacija roditelja koja je verovatno posvećenija, informisanja i brižnija nego ijedna ranije. Činjenica br. 2: Generacija smo roditelja koju više grize savest i o sebi...
Nema komentara.