Bez obzira na to kog uzrasta su deca, čitanje naglas im može biti od koristi.

Mnogi roditelji čitaju naglas maloj deci, ali na žalost, čim ona krenu u školu i nauče da čitaju, prestanu sa tim. Pretpostavljaju da je sada vreme da škola preuzme brigu o čitanju, te da deca ionako sama mogu da uživaju u knjigama.
Da li bi se deca vratila knjizi kada bi lektira drugačija?
Međutim, bez obzira na to kog uzrasta su deca, čitanje naglas im može biti od koristi. Za početak, dosta dece ne čita baš lako iako su već uveliko u školi, zbog disleksije ili poremećaja pažnje, pa će mnogo manje čitati nego druga deca, i neće uživati u toj aktivnosti.
Stručnjaci savetuju da se prilikom čitanja deci pridržavate sledećih pravila:
- Ako dete ne voli da čita, cilj je da glasnim čitanjem oživite ljubav deteta prema pričama, i da mu posredno omilite knjige. Ne popujte i ne poučavajte, već “odučavajte” dete od načina na koji ga škola uči čitanju, a koji mu je očigledno knjigu učinilo odbojnom.
- Kada birate naslov za čitanje, neka to bude knjiga koja je tik iznad sadašnjeg čitalačkog nivoa deteta. U početku neka to budu kratke čitalačke seanse, a kad primetite da dete može duže da održi koncentraciju, produžite i čitanje.
- Kada čitate deci, vodite računa o tome da odaberete knjigu koja zanima dete, i oduprite se želji da ono čita naizmenično sa vama. Jednostavno, uživajte u svom čitanju i vremenu koje provodite zajedno.
Zašto je čitanje naglas toliko korisno? Donosimo vam pet razloga:
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KNJIGE
Putokazi za odrastanje i pronalaženje sebe
Dve drugarice krenule su u potragu za suncem. Ponele su sa sobom suncokret, kanarinca i ranac pun raznoraznih potrepština. Ipak, na ovom putovanju, pored mape i baterijske lampe, biće im...
Greška roditelja zbog koje dete ne uspevaju da zainteresuju za knjigu
Poznato je da postoje deca koja ne vole da čitaju. Njihovi roditelji su opravdano zabrinuti i pokušavaju na bilo koji način da privole dete knjizi. Međutim, često im to ne uspeva....
Nove slikovnice za čitaoce koji uživaju u duhovitim pričama
Prema rečima nagrađivane spisateljice za decu i mlade Vesne Aleksić, slikovnica ima važno terapeutsko svojstvo. Po njenom mišljenju, bitno je da likovi ne budu savršeni, već prepoznatljivi, sa sitnim nedostacima...
Devojčica sa šibicama – Hans Kristijan Andersen
Devojčica sa šibicama Bilo je strašno hladno; padao je sneg i počinjalo je već da se smračuje; a bio je to poslednji dan...
Kao knjižar sa petnaestogodišnjim radnim (ne)iskustvom i mama sa osmogodišnjim (ne)iskustvom mogu da potvrdim tvrdje iz ovog teksta.
Kupovinom knjiga regrutuju se potrošači, gutanjem knjiga neselektivni čitači, a čitanjem kao ritualom i pikantom poslasticom, neguju se pažljivi, promišljeni čitaoci, koji uživaju u čitanju, razumeju, pamte, i u sebi čuvaju pročitano.
Svako dobro.