Nepravilno izgovaranje reči je samo jedan aspekt onoga čime se logoped bavi.
„To su tzv. artikulacioni poremećaji i u zavisnosti u kom periodu dete izgovara nepravilne glasove, mi ćemo reagovati. Ukoliko roditelj dovede dete zbog neizgovaranja glasa R oko druge–treće godine, nećemo ga uključiti u logopedski tretman, već ćemo roditelju dati savet za stimulaciju jer se glasovi razvijaju po određenoj glasovnoj liniji“, otkrila je za Televiziju Prva logopedica dr Jovana Uzelac.
Prema njenim rečima, dete bi do pete godine trebalo da izgovara apsolutno pravilno sve glasove srpskog jezika. Dakle, do treće bi trebalo da izgovara pravilno sve vokale, glasove iz grupe ploziva, to su P, B, K, G, T, D, nazale M, N, Nj, poluvokal J i neke glasove iz grupa frikativa kao što su F, V i H.
Prema njenim rečima, dete bi do pete godine trebalo da izgovara apsolutno pravilno sve glasove srpskog jezika.
„Dakle ako u trećoj godini imamo potpuni izostanak glasova, tu bi već trebalo da se roditelj obrati logopedu. Najteže glasove za izgovor poput onih iz grupe afrikata Č, Dž, iz grupe frikativa kao što su Š, Ž i čuveni glas R koji je i najteži za izgovor jer zahteva vibracije jezika, a tu su negde i glas L i Lj, dete mora da nauči do pet i po godina.“
Mazni govor roditelja sa decom može da napravi problem.
„Trebali bismo pravilno, razgovetno sa svim ovim normalnim prozodijskim i artikulacijskim karakteristikama da izgovaramo glasove. Ne treba da podržavamo mazni govor, ni da tepamo“, uverava dr Uzelac.
Najčešće se javljaju artikulacioni problemi i tada govor, kako kaže, može biti i potpuno nerazumljiv, a javljaju se i teži jezički problemi, bilo primarni, bilo sekundarni (zbog nekih drugih uzroka).
Izvor: B92
“Nikada nismo tepali našoj ćerki i to se danas itekako primeti”
Šteta da im u vreme kada tako brzo usvajaju znanja sistemski namećete nešto što nema smisla. A tepanje i loš izgovor definitivno nemaju smisla.
Deca sve manje žvaću i to usporava razvoj govora
Sve više dece koja idu u jasilice, ne jede čvrstu, već se hrana miksa. Roditelji znaju da to nije najbolja opcija i nerado to priznaju.
Koliko reči treba da znaju trogodišnjaci
Rečnik se aktivno bogati i usvajaju se nove složene gramatičke strukture.
Mucanje kod male dece: šta je normalno, a šta nije?
Kao roditelj, kako da znate kada su poremećaji u govoru normalan deo razvoja, a kada bi ipak trebalo više da se zabrinete?
Moje dete ne govori: Kako prepoznati kašnjenje i koja je uloga roditelja?
Ponekad se može desiti da dete od pune dve godine ne govori ili govori tek nekoliko po pravilu loše artikulisanih reči.
Većina predškolske dece ima poremećaj u govoru
Na pregledima za upis u prvi razred čak četiri petine dece ima poremećaj u govoru, nepravilno izgovara slova i ima premali fond reči, napominju stručnjaci.
Pričajte sa decom kao da su velika – tepanje će samo odmoći
Na prvi pogled dete koje tepa zvuči simpatično, ali treba biti oprezan da to ne bi prešlo u neki ozbiljniji govorni poremećaj.
Zašto deca u Srbiji sve kasnije progovore
Deca u Srbiji sve kasnije nauče da govore, mnoga do četvrte godine znaju da kažu samo “mama” i “tata”, upozoravaju logopedi i pedagozi.
Lenjost, genetika ili nešto treće… Kada od deteta da očekujete prve reči
Roditelji, ako dete ne progovori do 12 meseci, nemojte to otpisivati na lenjost ili genetiku, jer je vrlo moguće da se radi o kašnjenju u ranom razvoju.
Pomozite detetu da lakše progovori
Roditelji su obično nestrpljivi da čuju prve reči svog deteta. Ako ste nestrpljivi da počnete verbalnu komunikaciju, poslušajte savete stručnjaka.
Važnost govora za ukupni razvoj deteta i pravilna stimulacija govora kod beba
Što više roditelji razgovaraju sa decom, povećavaće se i njihov rečnik, ali i rezultati testova inteligencije koji se rade nakon trećeg rođendana.
Kad tepanje više nije “sjatko” i počne da šteti deci
Kako proceniti da je trenutak da simpatično tepanje prestane, jedna je od najčešćih dilema roditelja, a neretko se dogodi da se na prvi pregled kod logopeda zakasni.
Razvoj govora i jezika: Kad odvesti dete logopedu?
Ukoliko sumnjate da detetov govorno-jezički razvoj kasni potrebno je da se obratite logopedu kako bi se vaše sumnje razrešile i kako biste uživali u razvoju jezika vašeg deteta.
Razvoj govora: Ne treba da vežbamo, već da pričamo sa njima
Roditelji imaju najveći uticaj na dečji govor kada zadovoljno i spontano razgovaraju s decom i interesuju se za njihove teme. Ne vežbajmo govor s decom. Jednostavno, razgovarajmo s njima.